Fotoğrafa Başlarken

 • TEMEL FOTOĞRAF SEMİNERİ
  AFSAD 1. Kur Semineri’nin amacı fotoğrafa ilgi duyan kişilere fotoğrafın oluşumu, ışık ölçümü ve ışığa etki eden diyafram, örtücü, ISO kavramları, netleme, beyaz dengesi, net alan derinliği, fotoğrafta hareket etkisi, objektifler ve görüntü düzenlemesi ve katılımcının fotoğraf makinesine hakimiyetini kazandırmak gibi konularda temel bilgileri vermek ve seminer sonunda yapılacak dış mekan çekimleri ile verilen eğitimi pekiştirmektir.Bu semineri alan katılımcıların seminer sonunda teorik anlamda temel fotoğraf bilgilerine sahip olması hedeflenmektedir.
  Başlangıç Tarihi : Hafta Sonu Grubu : 6 Haziran  2017              Cumartesi-Pazar 11.00-13.00
  Hafta İçi Grubu                                     : 8 Haziran 2017                Pazartesi-Çarşamba 19.00-21.00
  Süre 5 hafta.
 • İLERİ DÜZEY FOTOĞRAF SEMİNERİ

  12 Haftada 12 Ders 12 Çekim Uygulaması… Değerlendirme, Sertifika Teslimi ve Karma Sergi.
  Uygulanan Müfredat :
  12 hafta süren bir eğitim süreci içeriyor ve aşağıdaki konuları içeriyor.
  – Belge, belgesel haber fotoğrafı
  – Soyut soyutlama
  – Doğa fotoğrafı
  – Portre Özportre
  – High Key Low Key
  – Karanlık oda (karanlık oda da film yıkama ve baskı çalışmaları uygulamalı olarak gösteriliyor ve böylece karanlık oda eğitimi almamış olanlara karanlık odanın nasıl bir ortam olduğu anlatılıyor. Karanlık oda eğitimi almış kişilere ise karanlık oda eğitimi almış asistanlar verilerek bilgilerini geliştirmeleri hedefleniyor)
  – Aydınlık oda (bilgisayarda fotoğraf işlemenin temel değerleri anlatılıyor jpeg nedir raw nedir ve aslında bir fotoğraf işlenerek ne noktalara taşınabilirin bir özeti yapılıyor)
  –  Duyarkat Zorlama ( hem film hemde sensörde zorlama teorisi öğretiliyor pratik çekim uygulamasına çıkılıyor negatif yıkama sayısal ortamda pozlama toleransı uygulamaları ile fotoğraflar tamamlanıyor. Uygulamalı çekim dersi ve sınıfta süreli çekim çalışması (Bu derste ışık kullanılarak soyutlamadan portreye çekim çalışmaları uygulamalı olarak yapılıyor. Ayrıca her öğrencinin 3-5 dk.lık zaman diliminde çekim yapacağı bir uygulama da yapılıyor)
  – Fotoğraf değerlendirme (bu ders aralıklarla iki defa yapılıyor)
  – Misafir atölye hocası (12 haftalık süreçte belirli zaman aralıkları ile  2 atölye hocası davet edilmesi gerekiyor)
  Bütün bunlara ek olarak her 6-8 kişilik grup kendi asistanı ile birlikte bir proje konusu çalışıyor ve müfredat bitiminden önce sunumlarını yapıyorlar. Son sunumdan önce bir de ara sunumları oluyor.
  Beypazarı, Tuz Gölü, Eskişehir, Ankara Kalesi, Hurdacılar Sitesinde gibi alanlarda çekim çalışmaları  ve Ankara’nın çeşitli mekanlarında (Kızılay, Seymenler Parkı, Kuğulu Park gibi) birden fazla alanlarda  gece çekimleri yapılıyor.
  Müfredat bittiğinde her hafta dersin olduğu gün dışında bir gün ayrıca sergi grubu toplantısı yapılıyor. Bu toplantıya eğitmen ve sergi grubundaki asistanlar katılıyor. Sergi grubundaki aksaklıklara göre özel çekim gezileri düzenleniyor. Sergi grubu da takribi olarak 2 ay kadar sürüyor ve eğitim genelde 5. ayın sonunda sergi ile sonlanıyor.
  Başlangıç Tarihi : planlanmaktadır.