ne VAR ne yok

eğitimler, seminerler ve atölye çalışmaları

A) TEMEL FOTOĞRAF SEMİNERLERİ

1. KUR TEMEL FOTOĞRAF SEMİNERİ

AFSAD 1. Kur Semineri’nin amacı fotoğrafa ilgi duyan kişilere fotoğrafın oluşumu, ışık ölçümü ve ışığa etki eden diyafram, örtücü, ISO kavramları, netleme, beyaz dengesi, net alan derinliği, fotoğrafta hareket etkisi, objektifler ve görüntü düzenlemesi ve katılımcının fotoğraf makinesine hakimiyetini kazandırmak gibi konularda temel bilgileri vermek ve seminer sonunda yapılacak dış mekan çekimleri ile verilen eğitimi pekiştirmektir.Bu semineri alan katılımcıların seminer sonunda teorik anlamda temel fotoğraf bilgilerine sahip olması hedeflenmektedir.

 

Başlangıç Tarihi :

Hafta Sonu Grubu : 6 MAYIS 2017

Cumartesi-Pazar 11.00-13.00

Hafta İçi Grubu : 8 MAYIS 2017

Pazartesi-Çarşamba 19.00-21.00

Süre 5 hafta.

Kayıt ve ayrıntılı bilgi için:

Tlf:  (haftaiçi 11.00-21.00; haftasonu 11.00-13.00)

0 312 417 21 15

2. KUR DİJİTAL FOTOĞRAF İŞLEME SEMİNERİ

Fotograflarımızı çektikten sonra gerek baskıya hazırlamak gerekse internet ortamında paylaşmak zaman zaman sorun oluyor. Bu sorunu bol bol fotoğraf izleyerek ulaşmak istediğimiz kadrajları özenle seçerek, yapılacak müdahaleleri internette araştırarak aşmamız mümkün. Ya da ben kendi başıma deneme yanılma metodunu sevmiyorum, denenmiş çözümleri öğrenmek istiyorum diyorsanız; genel olarak benzerleri içinde en uygun fotoğrafı seçmek sorunlu bir fotoğraf ise nereye kadar düzeltilebileceğine karar vermek, kadrajlama, renk ayarı, gerekirse pozlamayı düzeltme, gren temizleme, renk doygunluğunu artırma, siyah-beyaz fotoğraf hazırlama, çerçeve yapma , baskıya hazırlama, internette paylaşmaya hazırlama gibi müfredatla daha izlenebilir, paylaşılabilir fotoğraflar hazırlamayı hep birlikte öğrenelim. Seminerler Photoshop CS5 (veya üzeri) programı ile yürütülecektir. Katılımcıların üzerinde bu programın yüklü olduğu notebook ile derse katılmaları önerilmektedir.

Başlangıç Tarihi :

Hafta Sonu Grubu : 6 MAYIS 2017
Cumartesi-Pazar 11.00-13.00

Hafta İçi Grubu : 8 MAYIS 2017
Pazartesi-Çarşamba 19.00-21.00

Süre : 4 hafta.

Kayıt ve ayrıntılı bilgi için:
Tlf :  (haftaiçi 11.00-21.00; haftasonu 11.00-13.00)
0 312 417 21 15

2. KUR KARANLIK ODA FOTOĞRAF SEMİNERİ

2. Kur Seminerinin amacı fotograf temel eğitimine sahip katılımcılara iç mekan ışık kullanımı ve siyah-beyaz karanlık oda uygulamaları konularında temel bilgileri vermek ve seminer süresince ve sonunda yapılacak çekimler, film yıkama ve baskı ile verilen eğitimi pekiştirmektir. Bu semineri alan katılımcıların seminer sonunda teorik ve pratik anlamda temel siyah beyaz karanlık oda bilgilerine sahip olması ve siyah-beyaz ve renkli film ile çekimi öğrenmiş olması hedeflenmektedir.

Başlangıç Tarihi : planlanmaktadır.

3. KUR FOTOĞRAF SEMİNERİ

12 Haftada 12 Ders 12 Çekim Uygulaması… Değerlendirme, Sertifika Teslimi ve Karma Sergi.

Uygulanan Müfredat :

3.kur 12 hafta süren bir eğitim süreci içeriyor ve aşağıdaki konuları içeriyor.

– Belge, belgesel haber fotoğrafı

– Soyut soyutlama

– Doğa fotoğrafı

– Portre Özportre

– High Key Low Key

– Karanlık oda (karanlık oda da film yıkama ve baskı çalışmaları uygulamalı olarak gösteriliyor ve böylece karanlık oda eğitimi almamış olanlara karanlık odanın nasıl bir ortam olduğu anlatılıyor. Karanlık oda eğitimi almış kişilere ise karanlık oda eğitimi almış asistanlar verilerek bilgilerini geliştirmeleri hedefleniyor)

– Aydınlık oda (bilgisayarda fotoğraf işlemenin temel değerleri anlatılıyor jpeg nedir raw nedir ve aslında bir fotoğraf işlenerek ne noktalara taşınabilirin bir özeti yapılıyor)

–  Duyarkat Zorlama ( hem film hemde sensörde zorlama teorisi öğretiliyor pratik çekim uygulamasına çıkılıyor negatif yıkama sayısal ortamda pozlama toleransı uygulamaları ile fotoğraflar tamamlanıyor. Uygulamalı çekim dersi ve sınıfta süreli çekim çalışması (Bu derste ışık kullanılarak soyutlamadan portreye çekim çalışmaları uygulamalı olarak yapılıyor. Ayrıca her öğrencinin 3-5 dk.lık zaman diliminde çekim yapacağı bir uygulama da yapılıyor)

– Fotoğraf değerlendirme (bu ders aralıklarla iki defa yapılıyor)

– Misafir atölye hocası (12 haftalık süreçte belirli zaman aralıkları ile  2 atölye hocası davet edilmesi gerekiyor)

Bütün bunlara ek olarak her 6-8 kişilik grup kendi asistanı ile birlikte bir proje konusu çalışıyor ve müfredat bitiminden önce sunumlarını yapıyorlar. Son sunumdan önce bir de ara sunumları oluyor.

Beypazarı, Tuz Gölü, Eskişehir, Ankara Kalesi, Hurdacılar Sitesinde gibi alanlarda çekim çalışmaları  ve Ankara’nın çeşitli mekanlarında (Kızılay, Seymenler Parkı, Kuğulu Park gibi) birden fazla alanlarda  gece çekimleri yapılıyor.

Müfredat bittiğinde her hafta dersin olduğu gün dışında bir gün ayrıca sergi grubu toplantısı yapılıyor. Bu toplantıya eğitmen ve sergi grubundaki asistanlar katılıyor. Sergi grubundaki aksaklıklara göre özel çekim gezileri düzenleniyor. Sergi grubu da takribi olarak 2 ay kadar sürüyor ve eğitim genelde 5. ayın sonunda sergi ile sonlanıyor.

Başlangıç Tarihi : planlanmaktadır.

B) FOTOĞRAF, SANAT VE ESTETİK SEMİNERİ

Seminer Eğitmeni: Erol Bektaş

Seminer Eğitmen Yardımcısı: Eda DURAL PERKSOY

Seminer Başlama ve Bitiş Tarihi: Planlanmaktadır.

Seminer Çalışma Günü ve Saati: Perşembe, 19.00-21.00

Konu-1

Fotoğrafın, Sanatın ve Estetiğin Temel Kavramları;

Bu Kavramların Fotoğraf Üretimindeki Yapıcı ve Anlam Yaratıcı Etkileri

Konunun Ayrıntıları

Estetiğin, Sanatın ve Fotoğrafın Temel Kavramları; Bu Kavramların Yapıcı ve Yaratıcı Etkileri,

Uygulama Yöntemleri

Fotoğrafın temel kavramları nelerdir?

Estetik nedir?

Sanat nedir?

Estetiğin, sanatın özü ve bu kavramların fotoğrafla ilişkileri

Sanatın ve estetiğin temeli: imge; sanatta ve fotoğrafta imge yaratma, fotoğrafta yaratıcılık

Sanatta-fotoğrafta içerik, biçim, konu ve tema

Fotoğrafta yüzey düzenlemenin (kompozisyonun) temel kavramları ve imge

Fotoğraf sanat mıdır? Fotoğraf nasıl sanat olur; (teknikten sanata evrilme süreci nasıl gerçekleşir)?

Estetik, sanat ve fotoğrafta ‘Güzel’ kavramı ; ‘Güzel’in özü; ‘Güzel Fotoğraf’, ‘Güzelin Fotoğrafı’ yada

‘Fotoğrafta Güzel ve Çirkin’

Estetik-sanat ve yaratıcı fotoğraf; fotoğrafın ve fotoğrafçının dili, fotoğrafın anlatım olanakları ve

yöntemleri: başarılı fotoğrafçı olmanın anahtarı

Sanatta ve fotoğrafta simgeler; simgelerle anlatım, simgelerin anlatım gücü ve etkisi

Estetik ve Fotoğraf Alanları

Manzara fotoğrafı ve estetik (özellikle “manzara” kavramı, manzara fotoğrafının temel unsurları,

manzara fotoğrafının “altın kuralları” ve estetik)

Mimari, makro-yakın çekim, belgesel, portre fotoğrafı ve estetik

Amaç

Seminerin genel ve öncelikli amacı, fotoğraf etkinliklerinin sanat ve estetik kavramları ile

bütünleşmesini sağlamaya, fotoğraf etkinliğini bu kavramlar ışığında yürütmeye çalışmaktır.

Seminer çalışmalarının özel amacı, her seminer katılımcısının bağımsız fotoğraf üretebilecek düzeye

ve yetkinliğe ulaşması için gerekli kavramlarla donanmasına yöneliktir.

Seminer süresince, katılımcılarla çeşitli uygulamalar yapılacaktır.

Seminer sonunda, katılımcılara “Seminer Katılım Belgesi” verilecektir.

C) ÇAĞDAŞ SANAT FOTOĞRAF SEMİNERİ

Bu seminer ile ülkemizde az bilinen çağdaş sanat fotoğrafının tanıtılması hedeflenmekte olup, seminer sonunda katılımcıların, çağdaş sanat fotoğrafını, Batılı belli başlı uygulayıcıların işlerinden örneklerle tanımaları ve fotoğrafik vizyonlarına katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Seminerde, çağdaş sanat fotoğrafının sanat tarihindeki yeri çağdaş fotoğraf sanatçılarının işlerinden örneklerle ortaya konacak, bu yeni fotoğrafın ülkemizde pek bilinmeyen önemli temsilcileri tanıtılacaktır.

Fotoğraf artık çağdaş sanatta merkezi bir rol üstlenmiş durumdadır. Seminerde, sanat pratiğinde fotoğrafın son bir yüzyılın sonunda üstlendiği bu rol incelenirken, bugünün sanatında fotoğrafın yeri ve etrafındaki tartışmalar ile onun toplumsal işlevinin ve bir ifade aracı olduğu gerçeğinin yirminci yüzyılın sonunda müzeler ve galeriler nezdinde nasıl ve hangi sunumlarla pekiştiği ve/veya evrildiği ve piyasa olgusu, katılımcılarla beraber değerlendirilecektir.

Seminerde, modern ve çağdaş sanatın gelişimindeki temel hareketler, akımlar ve konular da temel olarak fotoğraf bağlamında ele alınacak ve video projeksiyon ile bol miktarda anahtar görsel ile sunulacaktır.

Seminere katılımcıların aktif katılımı beklenmektedir. Her gelecek haftanın sumum içeriği bir önceki haftadan katılımcılarla paylaşılacak, böylelikle sanatçılar ve anlayışları katılımcılarla beraber değerlendirilecektir.

Bu çerçevede,

STEPHEN SHORE, JEFF WALL, ANDREAS GURSKY, MARTIN PARR, LUC DELAHAYE, THOMAS STRUTH, THOMAS RUFF, WOLFGANG TILLMANS, NAN GOLDIN, PHILIP-LORCA DICORCIA, EDWARD BURTYNSKY, GREGORY CREWDSON, ALLAN SEKULA, SHERRY LEVINE, SHIRIN NESHAT, SOPHIE CALLE, CINDY SHERMAN, HIROSHI SUGIMOTO gibi fotoğrafçılar ve/veya fotoğrafı kullanan çağdaş sanatçıların işlerinden örnekler ele alınacaktır.

Seminerin konu başlıkları ise şöyledir:

1-Bir sanat olarak fotoğrafın tarihi (Bu da sanat mı?), fotoğraf ve hikaye etmek (Bu da neyin fotoğrafı?)

2-Yaşamın fotoğraflanmasında samimiyet çağı, tarihe tanıklık etme meselesi ve yeni belgesel fotoğraf

3- Sahnelenmiş fotoğraf

4- Müze, galeri bağlamında sanat fotoğrafı

5-Piyasa meseleleri

D) FİLM MÜZİKLERİ VE SES TASARIMI SEMİNERİ

5 hafta Teorik + 1 hafta Uygulama

Başlangış Tarihi: planlanmaktadır.

Toplantı Günleri: Cuma 19:00 – 21:00

Eğitmen: Ferhat Şahin

Ankara doğumlu. Gazi Üniversitesi Müzik Kuramları Bölümü/Piyano Ana Bilim Dalı mezunu. Daha önce Narkoz, Ancyra, Monkey Tale, Commercial2000, Green, Recycle, Metropolis gibi gruplarda klavyeli çalgılarda sahne aldı. 2010 yılında çıkan Metropolis’in Zamandan Ağır albümünde söz yazarı, besteci, prodüktör, aranjör, klavyeli çalgılar, kayıt teknisyeni ve miks teknisyeni olarak çalıştı. Çeşitli dizi, kısa film, tiyatro oyunu ve belgesellere müzikler yaptı: Dünya Çocuk Oyuncuları’na (Shakespeare) Fırtınalar oyunu, Sonradan Görmeler dizisi, Göbeklitepe Tanıtım Filmi, Ulucanlar Belgeseli, Hamamönü Belgeseli, Bazı kısa metrajlı filmler için müzikler gibi… Radyolar için kamu spotları ve reklam cıngılları yazdı. Kelle Koltukta Bağımsız Yapım’a ait “Bir Cevapsız Arama: Hayat” filmine foley kaydı ve ses tasarımı yaptı. Halen serbest olarak bağımsız yapımlara müzik ve ses tasarımı yaparken, Belgesellerde besteci ve bazı albüm projelerinde prodüktör/aranjör olarak çalışıyor. Ayrıca Maxfm 95.8’de Yapımcı ve Mart ayında çıkacak olan bir projede aranjör, orkestra şefi ve klavyeli çalgılarda görev yapıyor.

Tamamı uygulamalı olarak;

Kayıt teknikleri. Mikrofonlar, ses kayıt ortamları, ses kayıt ve işleme programları..

Seslendirme (Dublaj) ve Ses efekti (Foley) kaydı nasıl yapılır?

Ses-görüntü senkronu nasıl yapılır?

Ses tasarımı nasıl yapılır? Ses ayıklama, gürültü temizleme, otomasyon…

Film Müziği : Müzikte tonlar ve duygular. Hangi ton ne hissettirir?

Müzisyen olmayanlar için : Müzik nasıl sipariş edilir? Duygu ifade etme yöntemleri.

Trailer (Fragman) kurgu teknikleri ve Müzikli/Metronomlu kurgu

Müzik klibi kurgusu

GÜNEŞ BASKI SEMİNERİ

Afsad Güneş Baskı Seminerinde, fotoğraf baskısının en eski ve emek yoğun yöntemlerinden biri olan güneş baskı teknikleri uygulamalı olarak anlatılmaktadır. Geleneksel yöntemle basılan fotoğraflar karanlık odada elde edilmelerine karşın, güneş baskı tekniğinde ürünler güneşle pozlanmaktadır. Demir ve gümüş tozları kullanılarak elde edilen ürünlerin birebir aynısını elde etmek mümkün olmadığından sanatın tek ve özgün olma özelliği ile bağdaşmaktadır.

Uygulama süresi dahil toplam 3 ay sürecek olan seminerde Van Dyke, Cyanotype ve Gum Bichromat teknikleri anlatılacaktır. Seminerin ilk beş haftasında haftada bir gün ders işlenecek, katılımcıların tekniği tam olarak pratiklerine geçirebilmeleri için yine haftada bir gün olmak üzere (AFSAD güneş baskı uygulama odası ve karanlık oda kullanılarak) 2 ay süresince uygulama yapılacaktır.

PORTRE ÇALIŞMALARI ATÖLYESİ

Portre fotoğrafı nasıl bir fotoğraftır?…

Portre’nin tarihçesi; kim, ne yapmış?… bugün ne yapmaktayız?…

Fotoğrafçının “model” ile ilişkisi nasıl kurulur?… “model” neyi anlatır, fotoğrafçı neyi gösterir?..

Ne kadar ışık, ne kadar duygu?… Doğru iletişimi sağlayan şeyler nelerdir?…

Gün ışığı nasıl kullanılır?… stüdyo ışığı nasıl kullanılır?… farklar nelerdir?…

 

BELGESEL FOTOĞRAF ATÖLYESİ

Yaşamın her anı fotoğraf…

Ve yaşam akıp gidiyor…

Asıl olan doğru yerde, doğru zamanda orada olabilmek ve doğru

tercihlerle, belki de bir daha tekrarı olmayan o ana tanıklık edip

fotoğraf çekebilmek ve geleceğe bırakabilmek.

TOPLUMCU GERÇEKÇİ BELGESEL FOTOĞRAF ATÖLYESİ

Fotoğraf Nedir? Neyi Anlatır?

Neden Fotoğraf Çekiyoruz- Neyin Fotoğrafını Çekiyoruz!

Göz Görmez Bilinç Görür.

Fotoğraf Okuma

Görüntüden İmgeye, İmgeden Görüntüye.

Belge – Belgesel – Toplumcu Belgesel

Doğrudan fotoğraf – Belgesel fotoğraf

Haber fotoğrafçılığı- Savaş Fotoğrafçılığı – Spor Fotoğrafçılığı

Fotoğraf Tarihinden Portreler

Magnum

Robert CAPA

H.C. BRENSON

A. RODCHENKO

Tına MODOTTİ

L. HEİNE- J.RİİS

Sebastiao SALGADO

Sovyet Fotoğrafçılığı

Spires MELETZİS

Paul STRAND

Dorothea LANGE

Walker EVANS

İbrahim DEMİREL

Fikret OTYAM

Ara GÜLER

 

NEDEN FOTOĞRAF ÇEKİYORUZ

– Sana bakarak, senden geçerek bana ulaşmalarını, beni anlamalarını, beni bulmalarını sağlamak için;

– Senin gözlerinle kendimize bakmak için,

-İnsanın bir yüzü, yüzünün içindeki bin bir yüz halini gösterdiği için;

– Dünyayı gösterip yeni dünyalar düşü kurdurduğu için;

– İçimizdeki beni bulma serüvenimizde bizi yol gösterdiği için;

– Hayatımızı anlamlandırıp, yeni anlamlar kattığı için;

– İçimizdeki beni herkesle paylaşıp, bizi yaşamla eşitlediği için;

– Dokunmadan, konuşmadan iletişim kurabildiğimiz için;

– Ölmekten Korktuğumuz, yaşadığımızı kanıtlamak ve ardımızda izler bırakmak için;

-Bizim ömrümüzden daha uzun olduğu için

-Değişmeye inandığımız ve bizdeki , toplumdaki değişmeyi gösterdiği için.

-İtiraz hakkımızı etkin bir biçimde kullanmama olanak sağladığı için

– Her insanda kendimizden bir şeyler bulduğumuz için;

– Hayata dair söylenecek sözümüz olduğu için;

– Bizi dilbaz, düşbaz ve işgüzar yaptığı için;

– Olup biteni, akıp gideni anlamak için;

– Size dair şeyleri anlamaya, anlamlandırmaya çalışırken; kendimizi anlamamıza yardımcı olduğu için;

-Bir başına kalabalık olan fotoğrafın, yalnızlığımı paylaşıp bizi çoğalttığı için

-Toplumsal belleğimizi diri tutup, tarihimizi ışıkla, zamanla yazdığı için.

– Sözün tükendiği yerde fotoğraf konuştuğu için;

NEYİN FOTOĞRAFINI ÇEKİYORUZ ?

-Ellerimizde zamana ve ışığa hükmeden kalbimizle, kalabalık caddelerin, ırmak gibi akıp giden yürüyüş kortejlerinin, vitrinlerden yansıyan yoksulluğumuzun fotoğrafını çekiyoruz

-Kuşun bile yuva yaptığı dünyada evsizlerin, yurtsuzların büyük yoksulluklarının fotoğrafını çekiyoruz.

-Adına fotoğraf makinesi dediğimiz göğsümüzün üstünde sallanıp duran kalbimiz, aklımızı süzgecinden geçen kalbimizin de onayladığı ayrılıkların, acıların, kederlerin fotoğrafını çekiyoruz

– külün içindeki közün fotoğrafını çekiyoruz.

-Serin dağ başlarında konuklarını bekleyen rüzgarın, kayalarda ağlayan suların, bize birlikte yaşamayı -öğreten ağaçların fotoğrafını çekiyoruz.

-Anne acılarının, çocuk sevinçlerinin ve açlıktan küçülen bedenlerin fotoğraflarını çekiyoruz.

-Dışlanmışların, ötekilerin fotoğrafını çekiyoruz

-Hayatın ve aşkın, vefanın ve vicdanın fotoğrafını çekiyoruz

-Yolların, yolculukların, bir sırt çantasına sığdırılan bir ömrün fotoğraflarını çekiyoruz.

– kalbimizin nehirlerinin, aklımızın eşiklerine taşıdığın öyküleri çekiyoruz.

SOKAK FOTOGRAFÇILIĞI ATÖLYESİ

Hedef: Fotoğrafta yeni bir yaklaşımı tanımak isteyenler ile yaşama ve yaşadıkları çevreye tanıklıklarını zenginleştirmek isteyenler için Sokak Fotoğrafçılığı Atölyesi, hem yeni hem de yenilikçi bir fotoğraf atölyesidir.

Sokaklar kısa anlamıyla kamuya açık, konut ve işyerlerinin olduğu yerler olarak bilinse de; yaşamımızda bıraktığı izlerle, unutamayacağımız anılarımızla görsel belleğimizi besleyen en önemli kaynaktır. Orada insan vardır, orada mekan vardır, orada olay vardır, kısacası orada hayat ve kültür vardır.

Belgesel fotografın içinde yer alan ve doğrudan fotograf tekniğini kullanan Sokak Fotografçılığı (Street Photography) sadece sokaklarda değil insan yaşamının olduğu tüm toplu alanlarda da kendini gösterir: Caddeler, Bulvarlar, Meydanlar, Metrolar, Parklar, Pazar yerleri ve Plajlar gibi halka açık tüm kamusal alanlar; Sokak Fotoğrafçısının çalışma alanlarıdır.

Yöntem:Atölyede kuramsal ve uygulamalı çalışmalarla Sokak Fotoğrafçılığı konusunda katılımcıların bilgi birikim ve deneyim kazanmaları sağlanır.

a) KURAMSAL EĞİTİM ÇALIŞMALARI:

1. SEMİNERLER: Sokak Fotoğrafçılığı (Street Photography) Tanımı, Sokak Fotoğrafçılığının Tarihsel Gelişimi, Doğrudan Fotoğraf, Belgesel Fotoğraf, Haber Fotoğrafı ve Sokak Fotoğrafı, Yaşam ve Kültür Alanı Olarak SOKAK, Sokak Fotoğrafçılığı Türleri, Dünyada ve Türkiye’de Sokak Fotoğrafçılığı ve Sokak Fotoğrafçıları, Sokak Fotoğrafçılığında Önemli Teknikler ve Estetik Unsurlar

2. KONUKLAR: Söyleşiler, Gösteriler, Sunumlar

3. YAYINLAR ve WEB SİTELERİ: Yazılı Yayınlar, Web Siteleri ve Sayfaları

4. ARAŞTIRMA ÖDEVLERİ: Her atölye üyesine Sokak Fotoğrafçılığında İz Bırakan Bir Fotoğrafçıyı araştırma ve sunum (Powerpoint) görevi

B ) UYGULAMALI EĞİTİM ÇALIŞMALARI:

1. Belirlenecek Bir Sokakta Sokak Fotoğrafçılığı Çekimleri

2. Çekilen Fotoğrafların Atölyede Fotoğraf Okumaları

3. Sokak Fotoğrafçılığı Sunum Yöntemleri

  

DOĞA FOTOĞRAFÇILIĞI ATÖLYESİ

1.Genel Bilgiler

* Doğanın tanımı

* Doğa fotoğrafının tanımı

* Doğa fotoğrafçısı ve doğa fotoğrafı gezileri

* Doğru zamanda doğru yerde olmak

* Çekim sonrası işlemler

2.Doğa fotoğrafı için gerekli araçlar

* Makine ve objektifler

* Filtreler

* Taşıyıcılar (çanta, tripod, fasulye torbası vb)

* Diğer yardımcı malzemeler (uzaktan kumanda, temizlik araçları, yansıtıcı vb)

3.Işık

* Işığın tanımı

* Işığın kontrolü

* Işığın yönü ve açısı

* Işığın rengi

* Işığın zamanı

* Yapay ışık ve doğada flaş kullanma

4.Pozlama

* Tanımı

* Diyafram, örtücü ve ıso

* Poz ölçüm modları

* Poz düzeltme

* Poz taraması

* Netlik ve keskinlik

* Renk doygunluğu

* Alan derinliği

* Üst üste çekim

5.Türkiye’nin doğal yapısı

* Bitki yönünden (flora)

* Hayvan yönünden (fauna)

* Cansız doğa yönünden

6.Doğa fotoğrafı türleri

* Manzara fotoğrafı

. Tanımı

. Akarsu / şelale ve deniz / göl fotoğrafı

. Gündoğumu ve günbatımı fotoğrafı

. Mevsimlere göre manzara (sonbahar ve ilkbahar / çiçek fotoğrafı)

. Kar fotoğrafı

. Gece manzarası / yıldız fotoğrafı

* Makro ve yakın plan fotoğraf

. Tanımı ve konusu

. Gerekli araçlar

-Objektifler, yakınlaştırıcı mercekler vb

-Tripod, netlame kızağı, deklanşör kablosu vb

-Işık yayıcılar, yansıtıcılar, rüzgâr kesiciler vb

. Çekim teknikleri / ipuçları

* Kuş fotoğrafı

. Tanımı

. Gerekli araçlar

-Objektif vb

-Kamuflaj (gizlenme) araçları

. Çekim teknikleri / ipuçları

* Su altı fotoğrafı

. Tanımı

. Gerekli nitelikler (dalış becerisi / eğitimi vb)

. Gerekli araçlar (özel giyim ve çekim araçları)

. Çekim teknikleri / ipuçları

* Vahşi yaşam fotoğrafı

. Tanımı

. Gerekli araçlar (ulaşım, çekim ve gizlenme araçları)

. Gizlenme şekilleri ve teknikleri

. Çekim teknikleri / ipuçları

7.Kompozisyon bilgileri

* Kompozisyonun tanımı

* Kompozisyon öğeleri

. Grafik öğeler

. Fotoğrafik öğeler

. Renk öğeleri

8.Notlar

* Su altı ve vahşi yaşam konularına sadece teorik olarak değinilecektir

* Her ay en az bir kez olmak üzere doğada uygulama yapılacaktır. (Ayın Fotografı Değerlendirmesi ve Söyleşi gibi etkinliklerin olmadığı bir cumartesi veya pazar)

* Çekilen fotoğraflar izlenecek ve değerlendirilecektir

* Deneyimli doğa fotoğrafçıları atölyeye davet edilerek, deneyimleri ve çalışmalarından yararlanılacaktır

* Atölye çalışmaları -sezon sonunda- sergi, gösteri ya da sanal olarak, Afsad müdavimleriyle paylaşılacaktır.

AFSAD 2015-16 FOTOĞRAFIN F ‘LERİ PROJE ATÖLYESİ

ATÖLYE EĞİTMENLERİ

İsa ÖZDEMİR

Ahad BERKİN

Hasan Hüseyin UYSAL

Alper GÜLDEMET

Fotoğrafı “çekmek” değil “yapmak” olarak algılıyoruz.

Çekilen şeylerin –rastlantısallığından- bir kimlik, bir söylem, bir sav oluşturamayacağını, çekmek ’e niyet ederek çıkılan yolda birbirinden kopuk, kolay tüketilen, anlamlı bir birikim oluşturmayan ve ancak iyi ile sınırlı görüntüler elde edilebileceğini düşünüyoruz.

Çekmek ’i sanatsal eylemin bütünü olarak değil parçası olarak görüyoruz. Yapmak, bizler için çekmek ’i de içine alan, bununla birlikte ön fikir aşaması olan, projelendirilmesi gereken, süreç içeren bir eylemdir.

Bir sanatçının biçimsel ve/veya özsel söylemi doğrultusunda gelişimi, değişimi izlenebilir olmalıdır.

Bunlardan hareketle, bir fikri olan projeler üretmek, derneğimiz bünyesinde bu anlayışın yaygınlaşmasını sağlamak, uygulamalı örneklemelerinin yapılması ve sonuç olarak sergilenmesi amacıyla bu dönem “proje atölyesi” yapmak istiyoruz.

Atölyeye katılmak isteyen arkadaşlarımızla kayıttan sonra aşağıda belirtilen tarihlerde bir ön görüşme yapılacaktır. Katılımcılardan beklentimiz yapmak istedikleri bir veya birkaç proje konusu ile ön görüşmeye katılmalarıdır; bu ön koşulumuzdur. Atölyeye kabulde proje konuları belirleyici olacaktır.

Projelerimiz 5-8 arası fotoğraftan oluşacaktır. İlk iki ay içerisinde proje kavramı irdelenecek, proje konularımız kesinleşecektir. Devamında dönem sonuna kadar çekimler yapılacak, atölye bu üretilen fotoğrafların değerlendirilmesi ve üzerine yapılan kuramsal/kavramsal tartışmalar ile sürecektir.

Başvurular bu yazının ilanıyla başlayacaktır.

Ön görüşmelerimiz 10 Ekim Cumartesi ve 11 Ekim Pazar günü saat 14:00-18.00 arasında dernek lokalinde yapılacaktır.

Başlangıç Tarihi : planlanmaktadır.

FOTOGRAF SANATINDA KOMPOZİSYON, IŞIK VE RENK  ATÖLYESİ

Eğitmen: Taner Kıral

 

Başlangıç Tarihi : 14 Ekim 2014 Salı 19.00-21.00

 

Kompozisyona  sanatsal yaklaşım

( İyi kompozisyon,  fotografik  görme, üniform düşünce, sadelik, karmaşıklık, vb.)

Kompozisyon öğeleri, anlam ve önemleri

(Kontrast ve ton, çizgi, form, kontrast ve duygu, fotoğrafa mood kazandırmak, desen,denge, hareket, doku, pozitif- negatif uzay, kamera pozisyonu)

Görselleştirme

Işık

(ışığa bakış, ışığı doğru görme, ışık-form ilişkileri, ışık tipleri ve kalitesi, ters kare kanunu)

Renk

(renk küresi, renk kompozisyonu, renk ve duygular, renk kontrastı ve ton, ışık ve renk kontrolü, öznellik ve renk mood’u)

Sanatsal dürüstlük

(sanat, iletişim ve kişisel dürüstlük, fotografik realizm, soyutlama ve sanat, güzel sanat olarak fotoğraf, soyutlamanın gücü)

Fotoğrafın gücü

Yaratıcılık üzerine düşünceler

Kişisel felsefeye yaklaşım

Kişisel bir tarz yaratma

Fotoğrafın sunulması

 

AMAÇLANAN KAZANIMLAR  :

1)Düşünce,duygu ve hayal gücünün fotoğraf yoluyla etkin biçimde ifade edilebilme yollarının araştırılması

2)Görme ve  fotografik görme yollarının araştırılması

3)Kompozisyon, ışık ve renge sanatsal yaklaşımların araştırılması

YÖNTEM  :

1)Kompozisyon,ışık ve rengin sanatsal fotoğrafta yeri ve öneminin çağdaş literatür ışığında aktarılması,

Katılımcıların da teorik sunuşlarla katkılarının sağlanması,

2)Teorik konularla ilgili olarak sunulacak örnek fotoğrafların incelenmesi,

3)Katılımcıların verilecek ödev fotoğraflarının atölyede değerlendirilmesi

4)Atölye olarak yapılacak gezilerde uygulama çekimleri yapılması ve sonuçlarının değerlendirilmesi

5)Dönem  sonu Atölye Sergisi açılması, olanaklara göre bir katalog bastırılması.

Başlangıç Tarihi : planlanmaktadır.

KISA FİLM SEMİNERİ

Seminerin amacı, katılımcılara genel olarak sinema, özel olarak da kısa film yapımı konusunda teknik ve kuramsal bilgiler vermektir. Bu bilgilerin yanında, seminer boyunca yapılacak uygulamalar ile sadece teoride değil pratikte de katılımcıların tecrübe edinmelerini sağlamaktır.Sinema Tarihi, Kısa Film, Senaryo Yazımı, Kamera Kullanımı, Oyuncu Yönetimi ve Mekan Seçimi, Ses, Işık ve Kurgu gibi konular üzerinde durulan seminer sonunda her katılımcıdan kendi yazdıkları bir senaryoya sahip olmaları ve en az iki adet kısa film projesi içinde yer almaları beklenmektedir. AFSAD seminer katılımcılarına, film projelerini rahatlıkla gerçekleştirmelerini sağlamak amacıyla donanımsal destek vermektedir.

Başlangıç Tarihi : planlanmaktadır.